२०८१ असार ३१ गते आइतवार | 2024 July 14th Sunday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

यूएईमा महिलाहरु यौन दासको रुपमा बेचिन थालेको रहस्य खुल्यो

woman sold as sex slave in Dubai reveals horrible details

काठमाडौं । रुस–युक्रेन, इजरायल र प्यालेस्टाइनबीचको युद्वको चपेटामा परेका युक्रेनी र प्यालेस्टाइनी महिला तथा बालबालिकाहरू संयुक्त अरब इमिरेट्स (यूएई) मा यौन दासत्व र घरेलु दासको रुपमा बेचिइरहेको शंका रक्षा विशेषज्ञहरूले गरेका छन्।

रुसले आक्रमण गरेदेखि लाखौं युक्रेनी र प्यालेस्टाइनीहरू युद्धग्रस्त देशबाट भाग्न बाध्य भएका छन्। युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोदिमिर जेलेन्स्कीले करिब २ लाख बालबालिका बेपत्ता भएको आशंका गरेका छन्। अमेरिकी एजेन्सीहरूले बेपत्ता महिला र बालबालिकाको तस्करी हुन सक्ने खुलासा समेत गरेका छन्।

रसियाले गत फेब्रुअरीमा क्रूर आक्रमण सुरु गरेयता लाखौं युक्रेनीहरू युद्धग्रस्त देशबाट भागेका छन्, जसले शरणार्थीहरूको तस्करीको लागि संवेदनशील हुने चिन्ता बढेको छ। वाशिंगटन इन्स्टिच्युट फर डिफेन्स एन्ड सेक्युरिटी र न्यूयोर्क सेन्टर फर फरेन पोलिसी अफेयर्सको नयाँ रिपोर्टले ती हराएका महिला र बालबालिकामध्ये केही युएईमा तस्करी भइरहेको हुन सक्ने खुलासा गरेको छ। अन्वेषकहरूका अनुसार धेरै रूसी कुलीनहरूले अन्तर्राष्ट्रिय प्रतिबन्धहरूबाट बच्न खाडी राज्यमा शरण खोजेका छन् र रूसी भाषा बोल्ने कर्मचारीहरूको आवश्यकता रहेको बताइएको छ।

यूएईमा तस्करीको मुद्दा आफैंमा नयाँ नभए पनि युक्रेनबाट शरणार्थीहरूको पलायनका कारण यो बढेको हुने भनिएको छ। प्रतिवेदनका लेखकहरूमध्ये एक फ्लोरियन स्मिट्जले जिम्मेवार व्यक्तिहरूलाई जवाफदेही बनाउन आह्वान गरे र विकसित राष्ट्रहरूलाई आँखा नचिम्लन पश्चिमालाई बिन्ती गरेका छन। युद्धको सुरुवातदेखि नै युक्रेनबाट रसियामा जोखिममा परेका महिला र बालबालिकाको ठूलो मात्रामा आवतजावतलाई ध्यानमा राख्दै, कहिलेकाहीँ दबाबमा, तिनीहरूमध्ये धेरै यूएई र अन्य देशहरूमा तस्करी हुने सम्भावना धेरै देखिने उनले बताएका छन्।

अन्तर्राष्ट्रिय समुदायले यस समस्यामा आँखा चिम्लनु हुँदैन। जिम्मेवार व्यक्तिहरूलाई जवाफदेही बनाउनुपर्छ। तैपनि कमजोर मानिसहरूलाई सुरक्षित गरिएको छ भन्ने थोरै प्रमाणहरू छन्,ु उनले भने। युक्रेनबाट युद्ध सुरु भएको पहिलो १० दिनमा १५ लाखभन्दा बढी शरणार्थीहरू छिमेकी मुलुकमा प्रवेश गरेको संयुक्त राष्ट्रसंघले जनाएको थियो । परोपकारी संस्थाहरूले चाँडै चेतावनी दिए कि यौन तस्करहरूले पोल्यान्डको शरणार्थी शिविरहरूमा भ्लादिमिर पुटिनको बमबाट भागेका युक्रेनी महिला र बालबालिकाहरूलाई लक्षित गर्दै थिए।

यस वर्षको सुरुमा, एक मेल अन आइतबार अनुसन्धानले यो मुद्दा कसरी नराम्रो थियो भनेर खुलासा गरेको छ, ब्रिटिस सेनाका दिग्गजहरूको समूहले जबरजस्ती जोखिममा परेकाहरूलाई जोगाउन पोलिश सीमामा काम गरिरहेको थिए। दुबईमा आधुनिक दासत्व भनिने यो पछिल्लो रिपोर्टले केही पीडितहरू यौन कार्य र घरेलु दासतामा जान सक्ने बताएको छ। रिपोर्टकाअनुसार प्रतिवेदनले आधुनिक दासत्व र आप्रवासी कामदारहरूमाथि हुने दुर्व्यवहारमा प्रकाश पार्ने उद्देश्य राखेको छ। दुबै यूएई र मानव बेचबिखनको उच्च कुशल केन्द्रको रूपमा पूर्वी युरोपेली देशहरूको भूमिकामा केन्द्रित छ।

यो एक समस्या हो, जुन युद्धको शुरुवातदेखि नै बिग्रिएको छ किनकि ठूलो संख्यामा महिला र बालबालिकाहरू सुरक्षाको खोजीमा आफ्नो घर छोड्न बाध्य छन्। आघातग्रस्त र कमजोर, तिनीहरू तस्करहरूको लागि मुख्य लक्षित हुने छन्। यसले रूसी भाषी कर्मचारीहरू राख्नको लागि पश्चिमी प्रतिबन्धहरूबाट बच्न दुबई र अबुधाबीमा फरार रूसी कुलीनहरूको आवश्यकतासँग मिलेर, महिला र बालबालिकाहरूलाई यौन उद्योग वा घरेलु दासको रुपमा जबरजस्ती गर्नको लागि उपयुक्त अवस्था सिर्जना गर्ने सम्भावना छ।

प्रतिवेदनले दुबई जस्ता स्थानहरूमा धनी र शक्तिशालीहरूको रमणीय जीवनशैलीको बारेमा प्रचार भनिने कुराको पनि निन्दा गरेको छ। रिपोर्टमा दुबई जस्ता ठाउँहरूमा लापरवाही जीवन बिताउने अत्यन्त धनीहरूको सहज र आरामदायी जीवनशैलीमा केन्द्रित धेरै कार्यक्रमहरू देखेर अत्यन्त निराश भएका छन्, जुन कम तलब र नराम्रो व्यवहार गरिएको आप्रवासी कामदारहरूले निर्माण गरिएको उल्लेख छ।

 

प्रकाशित मिति : २०८० कार्तिक २ गते बिहिवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस