२०८१ असार ३१ गते आइतवार | 2024 July 14th Sunday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

अयोध्यामा भगवान रामको प्राण प्रतिष्ठा गर्ने मुल पण्डितको निधन, यसरी हुँदैछ दाहसंस्कार

काठमाडौं । अयोध्याको राम मन्दिरमा रामलला (भगवान राम) को मुर्ती प्राण प्रतिष्ठा अभिषेक गर्ने पण्डित लक्ष्मीकान्त दीक्षितको निधन भएको छ । ८६ वर्षीय लक्ष्मीकान्त दीक्षित लामो समयदेखि गम्भीर रोगबाट पीडित थिए । लक्ष्मीकान्तले वाराणसीमा अन्तिम सास लिए। उनको निधनले जताततै शोकको लहर छ । पुजारी लक्ष्मीकान्तको अन्तिम यात्रा उनको निवास मङ्गलागौरीबाट सुरु हुनेछ । मर्निकर्णिका घाटमा दाहसंस्कार गरिने छ ।

दीक्षित काशीका महान विद्वानहरूमा गनिन्थे
लक्ष्मीकान्त दीक्षितको अध्यक्षतामा १ सय २१ पण्डितको टोलीले रामलालको अभिषेकको अनुष्ठान गरेको थियो । रामललाको अभिषेकमा लक्ष्मीकान्त दीक्षितसहित ५ जना गर्भगृहमा उपस्थित थिए । लक्ष्मीकान्त दीक्षित मूल रूपमा महाराष्ट्रको शोलापुरका थिए । तर उनको परिवार धेरै पुस्तादेखि काशीमा बस्दै आएको छ। लक्ष्मीकान्त सांगवेद कलेजका वरिष्ठ प्राध्यापक थिए। लक्ष्मीकान्तलाई काशीका राम्रा विद्वानहरूमा गनिन्थ्यो। उनका पुर्खाहरूले नागपुर र नासिक राज्यहरूमा पनि धार्मिक अनुष्ठानहरू गरे।

प्रधानमन्त्री मोदीले उनको खुट्टा छोएर आशीर्वाद लिए
जनवरी १६ देखि सुरु भएको अभिषेक समारोहमा पण्डित लक्ष्मीकान्त सहभागी थिए । प्राण प्रतिष्ठापछि मुख्य पुजारी तथा आचार्य पण्डित दीक्षितले प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीलाई रक्षासूत्र बाँधे । प्रधानमन्त्रीले लक्ष्मीकान्त दीक्षितको खुट्टा छोएर आशीर्वाद लिएका थिए । लक्ष्मीकान्तले नेपाल लगायत भारतका धेरै सहरमा वैदिक अनुष्ठान गरेका थिए । वेद सेवाको कदर गर्दै यसअघि उनी वेदसम्राट, वैदिकभूषण, वैदिक रत्न, देवी अहिल्या बाई राष्ट्रिय पुरस्कार लगायतका प्रतिष्ठित पुरस्कार तथा उपाधिबाट सम्मानित भइसकेका छन् ।

सन् १९४२ मा मुरादाबादमा जन्मेका थिए
लक्ष्मीकान्त मथुरानाथ दीक्षितको जन्म सन् १९४२ मा मुरादाबाद (युपी) मा भएको थियो। उनकी आमाको नाम रुक्मिणी र बाबुको नाम वेदमूर्ति मथुरानाथ दीक्षित थियो। काशीमा वेदमूर्ति पण्डित गणेश दीक्षित र वेदमूर्ति पण्डित मङ्गलजी बादलको संगतमा शुक्लयजुर्वेदको उत्पत्तिदेखि अष्टविकृति, श्रौत–स्मार्ट यागसम्म अध्ययन गरिएको थियो। शुक्ल यजुर्वेदका शीर्ष विद्वान वेदमूर्ति लक्ष्मीकान्तका धेरै शिष्यहरू विश्वका धेरै ठाउँमा वेदसेवामा संलग्न छन्।

 

प्रकाशित मिति : २०८१ असार ९ गते शनिवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस