२०८१ साउन १ गते मङ्गलवार | 2024 July 16th Tuesday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

महिनावारीको समयमा सेनेटरी प्याड प्रयोग गर्ने सही तरिका जान्नुहोस्

right way of using sanitary napkins in periods

काठमाडौं । हरेक महिलाले हरेक महिना महिनावारी चक्रमा खेप्नुपर्छ । महिनावारीको रक्तस्राव महिलाको जीवनको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण चरण हो। चिकित्सा विज्ञानमा यसलाई प्रजनन अवस्था भनिन्छ। यस अवधिमा प्रत्येक महिलाले केही सावधानी अपनाउनुपर्छ र यस्ता उपायहरू अपनाउनु पर्छ जसले यस चरणमा उनको सुरक्षा प्रदान गरोस् ।

यस अवधिमा आफूलाई स्वस्थ राख्न साथै कपडामा रगत बग्ने र रगतको दागबाट बच्न सेनेटरी प्याड प्रयोग गर्नु राम्रो विकल्प हो। वास्तवमा सेनेटरी प्याडहरू प्रयोग गर्न सजिलो छ तर धेरैले तरिका जान्नुभएको छैन । तरिका नजान्दा हानिकारक अवस्थाबाट महिला आमा दिदि बहिनीहरु बच्न सक्नुभएको छैन ।

विशेषगरी महिनावारी सुरु भइसकेका केटीहरूले सुरुदेखि नै सेनेटरी प्याड प्रयोग गर्ने बानी विकास गर्नुपर्छ । सुरुमा सेनेटरी प्याड प्रयोग गर्दा यसको मोटाईका कारण अप्ठ्यारो लाग्न सक्छ तर बजारमा तपाईले मोटाई, चौडाइ र लम्बाइका आधारमा धेरै किसिमका सेनेटरी प्याड उपलब्ध पाउनुहुनेछ। साथै तपाईमा हुने रक्तस्रावको प्रवाह र गतिलाई आधार मानेरपनि मोटाई, चौडाइ र लम्बाइ छनोट गर्न सक्नुहुन्छ ।

चरणहरूमा सेनेटरी प्याडहरू प्रयोग गर्ने सही तरिका जान्नुहोस्
आफ्नो अन्डरवियरमा सुरक्षित रूपमा प्याड कसरी घुसाउने भन्ने बारे केही आवश्यक कदमहरू जान्न महत्त्वपूर्ण छ।
सेनेटरी प्याडहरू प्रयोग गर्नु अघि सधैं आफ्नो हातहरू पूर्ण रूपमा सफा छ भनी सुनिश्चित गर्नुहोस्। ताकि संक्रमण फैलिने खतरा नहोस् ।

थोरै बल प्रयोग गरेर तपाईले सेनेटरी प्याडबाट र्यापर हटाउनु पर्छ। डिस्पोज गर्न एकै ठाउँमा राख्नुहोस्।
आफ्नो अन्डरवियरमा सेनेटरी प्याड हाल्नु अघि, तपाईले प्याडको पछाडि र पखेटामा अड्किएको कागज हटाउनु पर्छ।
अब आफ्नो घुँडा फैलाउनुहोस् र सेनेटरी प्याडलाई आफ्नो अन्डरवियरको भित्री सतहमा टाँसेर टाँस्नुहोस्। सुनिश्चित गर्नुहोस् कि प्याड तपाईको अन्डरवियरमा चुस्त रूपमा टाँसिएको छ। कागज हटाएपछि त्यहाँ टाँसिने गम हुन्छ । अन्डरवियरमा पखेटा लगाउनु अघि, सेनेटरी नैपकिन पूर्ण रूपमा फैलिएको छ कि छैन जाँच गर्नुहोस्।

अब सेनेटरी प्याडको पखेटालाई अन्डरवियरमा टाँस्नुहोस्। अन्डरवियरको बाहिरी भागमा पखेटाहरू घुमाउनुहोस् र टाँस्नुहोस्।

जब तपाई सुनिश्चित गर्नुहुन्छ कि सेनेटरी प्याड तपाईको अन्डरवियरमा राम्रोसँग टाँसिएको छ, त्यसपछि तपाई सामान्यतया अन्डरवियर लगाउने जस्तैगरी लगाउनुहोस्। महिनावारीको समयमा हुने रक्तस्राव जम्मा भएको जाँच गरिराख्नुपर्छ ।

जब तपाईले यो सेनेटरी प्याडलाई अन्डरवियरबाट हटाउने समय आउँछ । तपाईले यसलाई एक छेउबाट समात्नु पर्छ र अर्को छेउमा तान्नु पर्छ। अब प्रयोग गरिएको सेनेटरी प्याडलाई राम्ररी फोल्ड गरी र्‍यापरमा बेरेर डस्टबिनमा फाल्नुहोस्। सेनेटरी प्याड झुक्किएरपनि फ्लश वा खुला ठाउँमा फाल्नु हुँदैन । यसले तपाईको ट्वाइलेट मात्र ब्लक गर्दैन वातावरणमा पनि प्रतिकूल असर पार्छ । सेनेटरी प्याड हटाइसकेपछि, आफ्नो हात फेरि राम्ररी सफा गर्नुहोस्।

महिनावारीको रक्त प्रवाहको आधारमा, प्रत्येक ४–५ घण्टामा सेनेटरी प्याड परिवर्तन गर्न सल्लाह दिइन्छ। कुनै पनि परिस्थितिमा तपाईले एउटै प्याड ८ घण्टा भन्दा बढी प्रयोग गर्न सक्नुहुन्न। भिजेको सेनेटरी प्याड माइक्रोबियल वृद्धिको माध्यम हो। एउटै सेनेटरी प्याड लामो समयसम्म प्रयोग गर्नुभयो भने यसले जननंगको स्वच्छतामा असर पार्न सक्छ।

 

प्रकाशित मिति : २०८० कार्तिक ३ गते शुक्रवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस