२०८१ असार ५ गते मङ्गलवार | 2024 June 18th Tuesday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

खुट्टामा यी तीन लक्षण देखा परे बुझ्नुहोस् तपाइमा बढ्यो कोलेस्ट्रोल

high cholesterol symptoms

काठमाडौं । उच्च कोलेस्ट्रोल रोग एक साइलेन्ट किलर जस्तै हो जसले मानिसलाई बिस्तारै मार्छ। कोलेस्ट्रोल शरीरमा पाइने एक प्रकारको बोसो वा मोम जस्तो पदार्थ हो । जुन शरीरका कोशिकाहरू, निश्चित हार्मोनहरू र भिटामिन डी बनाउन आवश्यक हुन्छ।

तर यदि शरीरमा कोलेस्ट्रोलको स्तर प्रति डेसिलिटर २०० मिलिग्रामले बढ्यो भने त्यो मानिसका लागि खतरनाक हुन सक्छ। रगतमा कोलेस्ट्रोलको स्तर लामो समयसम्म उच्च रहँदा यसले हृदयाघात र स्ट्रोकजस्ता गम्भीर रोगहरूलाई निम्तो दिन्छ।

चुपचाप बढ्छ उच्च कोलेस्ट्रोल

उच्च कोलेस्ट्रोलले ढिलो पत्ता लाग्ने भएको हुनाले स्वास्थ्यमा हानिकारक असर गर्छ। उच्च कोलेस्ट्रोलको प्रारम्भिक लक्षणहरू धेरै हल्का हुन्छन्, जसमा व्यक्तिले धेरै ध्यान दिन सक्दैन। जसका कारण शरीरमा यो बिस्तारै बढ्दै जान्छ र थाहा पाउनासाथ यसले शरीरमा धेरै नोक्सान गरिसकेको हुन्छ । यद्यपि, यदि सावधानी अपनाइयो र ध्यान दिइयो भने, उच्च कोलेस्ट्रोलका केही लक्षणहरू सजिलै पहिचान गर्न सकिन्छ।

क्लाउडिकेशन
क्लाउडिकेशन भनेको रक्त प्रवाह घट्नुको कारण हुने दुखाइ हो, जुन उच्च कोलेस्ट्रोलको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण लक्षणहरू मध्ये एक हो। यो अवस्थामा खुट्टाको मांसपेशीहरूमा दुखाइ, क्र्याम्प र थकान निम्त्याउँछ। यो दुखाइ प्रायः निश्चित दुरी हिँडेपछि हुन्छ र केही समय आराम गरेपछि हट्छ। क्लाउडिकेशनको दुखाइ प्रायः खुट्टा, तिघ्रा, नितम्ब, कम्मर र खुट्टामा महसुस हुन्छ।

खुट्टा चिसो हुनु
यो उच्च कोलेस्ट्रोलको अर्को सामान्य लक्षण हो। यदि उच्च तापक्रममा पनि तपाईको खुट्टामा चिसो र काँप्ने महसुस गर्नुहुन्छ भने यो पेरिफेरल आर्टरी डिजिजको संकेत हुन सक्छ। सुरुमा यो अवस्थामा तपाईंलाई सताउन सक्दैन तर यदि यो लामो समयसम्म रह्यो भने अब ढिलो नगर्नुहोस् र आफ्नो डाक्टर जाँच गर्नुहोस्।

खुट्टाको छालाको रंग र बनावटमा परिवर्तन
उच्च कोलेस्ट्रोलको कारण, रक्तनलीहरूमा प्लाक जम्मा हुन थाल्छ जसले रगत प्रवाहलाई असर गर्छ। जब केहि क्षेत्रहरूमा रगत आपूर्ति कम हुन्छ, यसले त्यो विशेष अंगको समग्र कार्य र छालाको बनावटलाई असर गर्छ। यस्तो अवस्थामा यदि तपाइँ आफ्नो खुट्टाको छालाको रंग र बनावटमा केहि परिवर्तन देख्नुहुन्छ र यसको पछाडि कुनै कारण फेला परेन भने, यो उच्च कोलेस्ट्रोलको कारण हुन सक्छ।

 

प्रकाशित मिति : २०८० जेष्ठ २५ गते बिहिवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस