२०८१ असार ५ गते मङ्गलवार | 2024 June 18th Tuesday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

संसदभित्रै बच्चालाई स्तनपान गराउँदै एक सांसद

An MP breastfeeding a baby inside Parliament

काठमाडौं । इटालीको संसदमा बुधबार (जून ७) इटालीको संसदमा पहिलोपटक एक महिला सांसदले बच्चालाई स्तनपान गराएकी छन् । रोयटर्सको रिपोर्टका अनुसार इटालियन महिला सांसद गिल्डा स्पोर्टिएलोले आफ्नो छोरा फेडेरिकोलाई चेम्बर अफ डेप्युटीमा स्तनपान गराएकी थिइन्। त्यसपछि उनको निर्णयलाई सबै सांसदले ताली बजाएर स्वागत गरेका थिए । योसँगै उनको निकै तारिफ पनि भयो ।

धेरै देशहरूमा स्तनपानको घटना सामान्य हुनेछ। तर, इटाली जस्तो पुरुषप्रधान देशमा तल्लो सदनका सदस्यले बच्चालाई स्तनपान गराएको यो पहिलो पटक हो । संसदीय बैठकको अध्यक्षता गर्दै जर्जियो मुलले सबै दलको सहयोगमा महिलाले आफ्नो बच्चालाई स्तनपान गराएको यो पहिलो पटक भएको बताए ।

स्तनपान गर्न अनुमति दिइएको थियो
इटालीमा गत वर्ष नोभेम्बरमा संसदीय नियम प्यानलले महिला सांसदहरूलाई आफ्ना बच्चाहरूसहित संसद कक्षमा आउन र एक वर्षसम्मका बच्चालाई स्तनपान गराउन अनुमति दिएको थियो। इटालीको वामपन्थी फाइभ-स्टार मुभमेन्ट पार्टीसँग सम्बद्ध गिल्डा स्पोर्टिएलोले धेरै महिलाले समयभन्दा पहिले स्तनपान गराउन छोड्ने बताइन्। तर, महिलाहरूले यो आफ्नो मनबाट गर्दैनन्, बरु उनीहरूलाई जबरजस्ती कार्यस्थलमा जान बाध्य पारिएको छ भने त्यसो गर्नुपर्छ।

इटालीमा दुई तिहाइ सांसद पुरुष छन्
गत वर्ष अक्टोबरमा, इटालीको इतिहासमा पहिलो पटक जर्जिया मेलोनीले महिला प्रधानमन्त्रीको रूपमा पदभार ग्रहण गरेकी थिइन्। इटालीमा दुई तिहाइ सांसद पुरुष छन् । तर, बुधबार स्तनपान गराउने घटना इटालीमा पहिलो हो । तेह्र वर्ष पहिले, लिसिया रोन्जुली, अहिले केन्द्र(दायाँ फोर्जा इटालिया पार्टीका लागि सिनेटर। उनले स्ट्रासबर्गस्थित युरोपेली संसदमा छोरीलाई स्तनपान गराएकी थिइन् ।

 

प्रकाशित मिति : २०८० जेष्ठ २५ गते बिहिवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस