२०८१ असार ४ गते सोमवार | 2024 June 17th Monday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

सकियो विमानको युग : गन्तव्यमा पुर्याउने अति तिव्र गतिको हाइपरलूपको सफल परीक्षण

वाशिंगटन, डीसी, सीएनएन बिजनेस । कुनै समय मानिसले कल्पना गर्थे होला शास्त्रहरुमा लेखिए अनुसारका काल्पनिक (पुष्प) विमान भए, देवताहरु जस्तै केही समयमा नै एक ठाउँबाट अर्को ठाउँमा पुग्न सकिन्थ्यो होला । कल्पना गर्दै गर्दा विभिन्न प्रकारका गाडी, विमान, हेलिकोप्टरको आविस्कार भयो । अति तिव्र गतिका रेल बने । तर अहिलेको पुस्ताले कल्पनासमेत गर्न भ्याएको थिएन होला तिव्र गतिको बुलेट रेल वा उच्च गतिका इन्जिन भएका विमानकोपनि विकल्प आउने । तर अब यो कल्पना मात्र हैन । विमानको युग नै समाप्त पार्ने गरी अति तिब्र गतिको सवारी साधन हाइपरलूपको सफल परीक्षण भएको छ ।

हाइपरलूप

अमेरिकाको लास वेगासमा बनाइएको टेस्ट ट्रैकमा यो सवारीको सफल परीक्षण भएको छ । योसँगै मानिस यो अति तिव्र गतिको हाइपरलूपमा यात्रा गर्न सक्छन् भन्ने प्रमाणित भएको छ । हाइपरलूपको कल्पना र निर्माण भएको थियो । तर निर्माणकर्तालाई कतै यो यति तिव्र गतिको साधनमा मानिसहरु यात्रा गर्न नसक्ने त हैनन् भन्ने चिन्ता थियो । अब त्यो चिन्ता समाप्त भएको छ । उनीहरुले अब विमानभन्दा र रेलभन्दा सस्तो र अति छिटो यो सवारी साधनको सर्वत्र फैलावट ल्याउने दावी गरेका छन् ।

हाइपरलूप अहिले नै मान्यता नदिएको परिवहन प्रणाली हो । त्यसमा मानिसलाई यात्रा गराउन सकिन्छ की सकिन्न भन्ने प्रमाणित भएको थिएन । किनकी यो सवारी साधनमा भ्याक्यूम ट्यूब (हावा रहित टोकरी) भित्र ६०० माइल प्रति घण्टाका गतिमा यात्रा गर्नुपर्ने हुन्छ । यो प्रणाली चुम्बकीय उत्तोलनमा आधारित छ । यो एक पटक निर्माण गरेपछि यसको सञ्चालनमा कुनै इन्धन खर्च हुने छैन । यसैले यो सस्तो र अनविकरणीय उर्जाको स्रोत प्रयोग गर्नु नपर्ने भएकाले एकदमै लाभदायी छ । यो जापान र जर्मनीमा योजना बनाइएको उच्च गतिको रेल परियोजनामा प्रयोग गर्ने सम्भावना देखिएको छ ।

यात्रामा निस्किएका जोडी
म्याग्नेटिक लेविटेशन एक ट्रेन कारलाई ट्रैकको माथी उठाइदिन्छ । किनकी चुम्बकीय नियम अनुसार ध्रुवलाई यसमा प्रयोग गरिएको हुन्छ । त्यसैले माथी उठाउँने र ट्रेनलाई धकेल्ने गर्दछ । चुम्बकपनि ट्रेनका खम्बा जसरी ठड्याएर राखेकाले माथी उठाउँछन् ।

चुम्बकको विपरीत ध्रुव मिलाएर राखिएका चुम्बकले ट्रेनलाई अगाडी खिच्नेछन् । यो अब विश्वलाई नयाँ तरंग ल्याउँने नयाँ उर्जाको स्रोत बन्दैछ । यसले पेट्रोल, डिजेलबाट सम्पन्न बनेका देशहरुका लागि घाटा हुनेछ । यसमा चुम्बकीय लेविटेशनको प्रयोग गरिएको हुन्छ । परीक्षण गरिएको हाइपरलूपको कम्पनीका अनुसार ट्रैकमा १०० माइल प्रति घण्टासम्म दौडाइएको थियो । तर चालक मात्र बसेर यो हाइपरलूपमा ६०० माइल प्रतिघण्टाको गतिमा गुडाइयो । दावी गरिए अनुसार यो अब मानव जीवनका लागि अति लाभदायी हुनेछ ।

 

 

प्रकाशित मिति : २०८० असोज २९ गते सोमवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस