२०८१ साउन ५ गते शनिवार | 2024 July 20th Saturday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

विशाल पत्थरको ढोलकल पर्वतमा भगवान गणेशको ९औँ शताब्दीको मूर्ती, भगवान गणेश सबैका दाहिने बनुन्

काठमाडौं । ढोलकाल गणेशको मूर्ति फर्सपालको पहाडमा अवस्थित छ । दन्तेवाडा जिल्ला, रायपुरबाट करिब ३५० किलोमिटर टाढा रहेको यो मूर्ति विश्वकै पुरानो मानिन्छ ।

तीन हजार फिटको उचाइमा स्थापित गणेशको यो मूर्ति ९औँ शताब्दीको रहेको बताइएको छ । ग्रेनाइट संगमरमरबाट बनेको यो मूर्ति ३ फिट लामो र ३ दशमलव ५ फिट चौडा छ । गणेश र परशुरामको युद्ध यसै पहाडको टुप्पोमा भएको मानिन्छ। ढोलक गणेशको दर्शन गर्न ५ किलोमिटर टाढाबाट पैदल हिड्नुपर्छ ।

यस पर्वतको आरोहणका क्रममा तपाईले घना जंगल, झरनाहरू पाउनुहुनेछ। यो ठाउँ एक अंग्रेज गाइलिस्ट क्रुक्षङ्कले सन् १९३४ मा पत्ता लगाएका थिए। त्यसपछि सबैले यो मूर्तिलाई बिर्सिए तर सन् २०१२ मा दुई पत्रकार बापी राई र हेमन्त कश्यपले आफ्नो पदयात्राका क्रममा यो ठाउँ पत्ता लगाएका थिए। ढोलक गणेश दर्शन छत्तीसगढको धार्मिक, सांस्कृतिक र पर्यटन भ्रमणले यात्रुहरूलाई मनमोहक बनाउँछ।

प्रकाशित मिति : २०८० साउन ९ गते मङ्गलवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस