२०८१ जेष्ठ ९ गते बुधवार | 2024 May 22nd Wednesday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

यी ७ अंग यस्ता भएका महिला लक्ष्मी, सरस्वती, महाकाली समान हुन्छन्, चम्किन्छ परिवारको भाग्य

जबलपुर। हिन्दु संस्कृतिमा नारीलाई सम्मानित मानिन्छ। उहाँहरुलाई उच्च सम्मान छ। यही कारणले गर्दा हामी कहाँ कुमारी, कन्या पुजा गर्ने चलन छ । वैदिक व्यवस्थामा देवी लक्ष्मीलाई धनको विभाग, माता सरस्वतीलाई ज्ञान विभाग र माता महाकालीलाई शक्ति विभाग दिइएको छ । यो वेदको कुरा हो। अब गरूण पुराण र सामुद्रिक शास्त्रको कुरा गरौं भने त्यसमा महिला तथा गृहिणीहरूको शरीरका अंगहरूबारे विस्तृत प्रकाश दिइएको छ।

हरेक महिलाको आफ्नै विशेषता हुन्छ। कुन महिला पुरुषका लागि उसको भाग्य परिवर्तन गराउन सक्छिन् ? यो प्रश्नको उत्तर पनि सामुद्रिक शास्त्रमा छ। यसमा महिलाको कपालदेखि खुट्टाको नङसम्मको अवस्था र त्यसको नतिजाको वर्णन गरिएको छ । यसमा महिलाका प्रमुख अंगका विभिन्न नतिजा पनि उल्लेख गरिएको छ । सायद यही कारणले गर्दा अहिलेपनि हाम्रो समाजमा विवाहका लागि केटी हेर्न जाँदा केटीको शारीरिक सौन्दर्यभन्दा पनि शारीरिक अंग र विशेषतामा बढी ध्यान दिइन्छ । महिलाको कुन कुन प्रमुख अंग शुभ र पति एवं परिवारको भाग्य बदल्ने हुन्छन् । गरूण पुराण र सामुद्रिक शास्त्र अनुसार यहाँ चर्चा गरौं ।

लामो र ठूलो कपाल
लामो कपाल भएका महिला पद्मनी अर्थात् उच्च वर्गका हुन्छन् भन्ने शास्त्रमा उल्लेख छ । लामो र रेशमी कपाल शुभ र सौन्दर्यको प्रतीक हो। देवी भगवतीको कुनै तस्बिर वा मूर्ति हेर्नुभयो भने कपाल लामो भएको थाहा पाउनुहुनेछ। लामो कपाल भएका महिलाहरु आफ्नो पतिका लागि भाग्यशाली साबित हुन्छन्।

लामो गर्दन
सामुद्रिका शास्त्रमा लामो गर्दन भएका महिलालाई शुभ मानिन्छ । ज्योतिष पण्डित धर्म विद्वानहरुका अनुसार लामो गर्दन हुने महिला धनी हुन्छन् । तिनीहरूको पूर्ण वैभव छ। उनका साथमा श्रीमानलाई कहिल्यै पैसाको अभाव हुँदैन।

उच्च छाती क्षेत्र
सामुद्रिक शास्त्र र भविष्य पुराणमा लेखिएको छ कि अग्लो, सुडौल र ठूला स्तन भएका महिलाहरु भाग्यमानी हुन्छन् । तिनीहरूको सुडौल (स्तन) धन, समृद्धि र सौभाग्य को प्रतीक हो। ज्योतिषी पण्डितहरुका अनुसार पुरातन देवीका मूर्तिहरू हेर्ने हो भने ठूला स्तनलाई सौभाग्यको संकेतका रूपमा प्रस्तुत गरेका छन् । ठूला स्तन भएका महिलाहरू एक प्रकारले आफ्ना पतिका लागि मुक्तिदाता हुन्। उनका छोराछोरी पनि तुलनात्मक रूपमा राम्रो र सफल छन्।

मांसपेशी जांघहरु
मांसपेशी र एथलेटिक जांघ पनि राम्रो भाग्य को प्रतीक हो। सामुद्रिका शास्त्रका अनुसार तिघ्रा बलियो मांसपेशी भएका महिलाहरू सम्पन्न हुन्छन् । यिनको कारणले पतिले घर, वाहन आदिको सुख राम्रोसँग प्राप्त हुन्छ । पातलो र विकृत जांघलाई शास्त्रमा राम्रो मानिएको छैन।

ठुला आँखा
ठूला आँखाहरू महिलाहरूका लागि भाग्यको प्रतीक हो। ज्योतिष पण्डित दिनेश शास्त्रीका अनुसार गरुण पुराणमा लेखिएको छ कि ठूला आँखा भएका महिला बुद्धिमान्, भेदभाव नगर्ने र धेरै बुद्धिमानी हुन्छन्। तिनीहरू सम्पूर्ण परिवारका लागि शुभ हुन्छन् र समस्याको समयमा, तिनीहरू आफ्नो बुद्धिले सम्पूर्ण परिवारको हेरचाह गर्छन्। उनीहरुको घरमा पैसाको कमी छैन ।

लामो नाक
सामान्य भन्दा लामो नाक भएका महिलाहरु गम्भीर र शान्त स्वभावका हुन्छन् । हरेक अप्ठ्यारो सामना गर्न सक्षम हुन्छन् । जसका कारण सम्पूर्ण परिवार सुरक्षित रहन्छ । यस्तो सामान्य टाउको र सामान्य आकारको कान भएका महिलाहरू परिवारको लागि राम्रो मानिन्छन्।

खुट्टा र औंलाहरू
सामुद्रिक शास्त्रमा महिलाको हात र खुट्टाको आकारलाई विशेष महत्व दिइएको छ । ज्योतिषीहरूका अनुसार सामान्य आकारको चिल्लो खुट्टा भएका महिलाहरू एक प्रकारले लक्ष्मीको अवतार हुन्। तिनीहरूको खुट्टाको सबैभन्दा सानो औंला अलि लामो र जमिन छुन्छ भने यो झनै राम्रो हो । यी महिलाहरु धेरै भाग्यशाली छन् । त्यसैगरी मध्यम आकारको औंला र चिल्लो हात भएका महिलाहरू पनि पतिका लागि धेरै भाग्यशाली साबित हुन्छन्।

प्रकाशित मिति : २०८० असोज २ गते मङ्गलवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस