२०८१ असार १२ गते मङ्गलवार | 2024 June 25th Tuesday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

टी–२० विश्वकपमा पाकिस्तानमाथि भारतको सातौं जित, खेलमा देखिएका यी ७ रोमाञ्चक क्षण

India's seventh win over Pakistan in T20 World Cup

काठमाडौं । टी–२० विश्वकपमा भारतले पाकिस्तानमाथि सातौं जित दर्ता गरेको छ । ११९ रनमा मात्रै सिमित भएपछि भारतले पाकिस्तानलाई १२० रनको लक्ष्य छुन नदिनु र ६ रनले जित्नु कुनै चमत्कार भन्दा कम थिएन । अझ अन्तिम ओभरको बलिङले भारतलाई इतिहास रचाएको प्रस्ट देखिन्थ्यो । प्लेयर अफ द म्याच जसप्रित बुमराहले चार ओभरमा मात्र १४ रन खर्चेर तीन विकेट लिएसँगै भारतको जितका नायक बने। कुनै बेला पाकिस्तानलाई ३० बलमा मात्र ३७ रन चाहिएको थियो । ६ विकेट बाँकी थियो । तर भारतीय बलरले मात्र ३० रन दिएर पाकिस्तानलाई ७ विकेटमा कुल ११३ रनमा सीमित गरिदिए । टी–२० विश्वकपका आठ खेलमा पाकिस्तानमाथि भारतको यो सातौं र ओडीआई–टी–२० विश्वकप सहित १६ खेलमा पाकिस्तानमाथि भारतको १५औँ जित हो। सन् २०२४ को टी–२० विश्वकपमा पाकिस्तानको यो लगातार दोस्रो हार हो ।

पाकिस्तानले १० ओभरमा ५७ रन बनाएको थियो
१२० रनको लक्ष्य पछ्याउने क्रममा शिवम दुबेले रिजवानको अन्तिम लेगको बलमा बुमराहको हातमा सहज क्याच दिएपछि पाकिस्तानले १७ रन बनाएको थियो । त्यतिबेला रिजवान सात रनमा थिए। तर, बुमराहले पाँचौं ओभरमा बाबर (१३) लाई आउट गरेर पहिलो सफलता दिलाए । पाकिस्तानले ८.५ ओभरमा ५० रन पूरा गर्‍यो। उसले १० ओभरमा एक विकेटका लागि ५७ रन जोडेको थियो । यो बेलासम्म अब पाकिस्तानले जित्यो भन्ने धेरै थिए । ११ औं ओभरको पहिलो बलमा अक्षरले उस्मान खान (१३) लाई एलबीडब्ल्यू आउट गरे । तर सोही ओभरमा फखर जमानले अक्षरलाई छक्का प्रहार गरे। हार्दिकले १३ औं ओभरमा जमान (१३) लाई आउट गरेर भारतमाथी आशा जगाए।

रिजवान आउट हुनेबित्तिकै आशा चकनाचुर भयो
पाकिस्तानको आशा रिजवानमा टाँसिएको थियो तर भारतका लागि बुमराह फेरि एकपटक समस्या निवारक साबित भए। उनले ४४ बलमा ३१ रन बनाएका रिजवानलाई बोल्ड गर्दै चार विकेटमा ८० रनको स्थितीबाट पाकिस्तानलाई भूकम्प दिए । पाकिस्तानलाई जितका लागि अन्तिम ५ ओभरमा ३७ रन जोड्नु परेको थियो । १७ औं ओभरमा हार्दिकले शादाबलाई आउट गर्दै ५ विकेटमा ८८ रन बनाएका थिए । पाकिस्तानलाई १८ बलमा ३० रन आवश्यक थियो । सिराजको ओभरमा इमाद र इफ्तिखारले ९ रन बनाए र १२ बलमा २१ रनको लक्ष्य थियो तर बुमराहले १९ औं ओभरको अन्तिम बलमा इफ्तिखार (५) लाई आउट मात्र गरेनन्, तीन रन मात्र दिएर १८ रनमा लक्ष्य घटाए । त्यो अन्तिम ओभर भइसकेको थियो ।

पन्त–अक्षरले आशा जगाए
विकेटको प्रारम्भिक गिरावटसँगै अक्षर पटेललाई चौथो नम्बरमा ऋषभ पन्तलाई समर्थन गर्न पठाइएको थियो। उनले पाँचौं ओभरमा शाहिनलाई चौका र छक्का प्रहार गरे । छैटौं ओभरमा पन्तले आमिरलाई दुई चौका प्रहार गर्दै पावरप्लेमा भारतलाई ५० रनमा पुर्याए । पावरप्लेमा भारतको स्कोर दुई विकेटमा ५० रन थियो । पन्तले पहिलो १४ बलमा पाकिस्तानलाई चार कठिन मौका दिएका थिए । नसिमले आठौं ओभरमा स्थिर भएका अक्षरलाई बोल्ड गरे। उनले १८ बलमा दुई चौका र एक छक्काको मद्दतले २० रन बनाए । दुवैले ३० बलमा ३९ रन जोडे। पन्तले १० औं ओभरमा रउफमाथि लगातार तीन चौका प्रहार गर्दै भारतलाई १० ओभरमा तीन विकेटमा ८१ रन पुर्याए।

पुरानो बलमा पाकिस्तानी फास्ट बलरहरुको दबदबा थियो
एक समय भारतको स्कोर ११.१ ओभरमा तीन विकेटमा ८९ रन थियो। यहाँ रउफले सूर्यकुमार (७) लाई आउट गरे । यहाँबाट विकेट जाने लहर सुरु भएको थियो। नयाँ बलभन्दा पुरानो बलमा पाकिस्तानी फास्ट बलर बढी खतरनाक देखिन्थे । नसिमले शिवम दुबे (३) र आमिरले पन्त, जडेजा (०) लाई आउट गर्दै ३१ बलमा छ चौकाको मद्दतले ४२ रन बनाएर लगातार दुई बलमा सात विकेटमा ९६ रन बनाएको थियो । भारतले सात रनको अन्तरमा ४ विकेट गुमाएको थियो । भारतले १६ ओभरमा १०० रन बनाएको थियो । रउफले लगातार दुई बलमा हार्दिक (७) र बुमराह (०) लाई आउट गरे।

गेलले आफ्नो ज्याकेटमा भारतीय टोलीबाट अटोग्राफ लिए
युनिभर्स बोस भनेर चिनिने वेस्ट इन्डिजका विस्फोटक क्रिकेटर क्रिस गेल भारतीय टोलीका केही सदस्य क्रिकेट खेलिरहेका बेला मैदानमा पुगेका थिए । गेल फरक पहिरनमा थिए । उनको एउटा शर्टको एउटा बाहुलामा भारतीय तिरंगा थियो र अर्कोमा पाकिस्तानी झण्डाको प्रतीक हरियो थियो। यसमाथि उनले सेतो ज्याकेट लगाएका थिए । गेलले सबैभन्दा पहिले यो ज्याकेटमा भारतीय कप्तान रोहित शर्माको अटोग्राफ लिएका थिए । यसपछि उनी क्रिकेट खेलिरहेका भारतीय सदस्यहरूसँग पुगे र क्रिकेटमा हात प्रयोग गर्दै विराट कोहलीलाई अटोग्राफ दिन आग्रह गरे । त्यसपछि उनले सम्पूर्ण भारतीय टोलीबाट अटोग्राफ लिए ।

सचिन र युवराज पनि मैदानमा पुगे
गेल मात्र नभई यो विश्वकपका लागि आईसीसीको ब्रान्ड एम्बेसेडर नियुक्त महान सचिन तेन्दुलकर र युवराज सिंह पनि मैदानमा देखिएका थिए । सचिनलाई देख्नेबित्तिकै स्टेडियममा बसेका दर्शकले सचिन–सचिनको नारा लगाउन थाले । सचिनले पनि हात मिलाएर अभिवादन गरे । सचिन आफ्नी श्रीमती र छोरी सारासँग भारत र पाकिस्तानबीचको खेल हेर्न न्यूयोर्क पुगेका थिए ।

प्रकाशित मिति : २०८१ जेष्ठ २८ गते सोमवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस