२०८१ असार ३१ गते आइतवार | 2024 July 14th Sunday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

आउँदो सूर्यग्रहण कहिले: नेपाल र भारतमा रिंग अफ फायर देखिन्छ ? -सुतकको समय जान्नुहोस्

काठमाडौं । हिन्दु धर्ममा ग्रहणको विशेष महत्व रहेको छ । सूर्यग्रहण २०२४ (२०८१) को बारेमा कुरा गर्दा अंग्रेजी बर्षमा वर्ष दुई पटक र नेपाली बर्षको पहिलो हुन लागेको छ । अप्रिल ८ मा पहिलो सूर्यग्रहण लागेको थियो । ग्रहणको ज्योतिषको साथसाथै यसको वैज्ञानिक महत्व पनि छ ।

यो खगोलीय घटनाले देश र विश्वलाई असर गर्छ। अर्कोतर्फ, यसले निश्चित रूपमा १२ राशि चिन्हहरूको जीवनलाई कुनै न कुनै रूपमा असर गर्छ। यो सूर्यग्रहण वलय सूर्यग्रहण हुनेछ । जसलाई रिंग अफ फायर भनिन्छ। आउँन लागेको सूर्ग ग्रहण कहिले ? सुतकका बारेमा पनि जान्नुहोस् ।

सूर्यग्रहण कहिले ?
अंग्रेजी वर्षको दोस्रो सूर्यग्रहण २ अक्टोबरमा पर्दैछ । यस दिन सूर्यग्रहण राति ९ बजेर १३ मिनेटमा सुरु हुँदै ३ बजेर १७ मिनेटमा समाप्त हुनेछ । यस अवस्थामा सूर्यग्रहणको कुल अवधि लगभग ६ घण्टा ४ मिनेट हुनेछ।

नेपाल भारतमा सूर्यग्रहण देखिदैन
यो नेपाली मितिको पहिलो र अंग्रेजी मितिको दोस्रो सूर्यग्रहण नेपाल र भारतमा देखिने छैन । किनभने यो रातमा भइरहेको छ।

कहाँ देखिनेछ यो सूर्यग्रहण ?
दक्षिण अमेरिकाको उत्तरी भाग बाहेक दोस्रो सूर्यग्रहण आर्कटिक, अर्जेन्टिना, ब्राजिल, पेरु, फिजी, चिली, होनोलुलु, ब्यूनस आयर्स, अन्टार्कटिका र दक्षिण अमेरिकाका केही क्षेत्रबाट देखिनेछ । प्रशान्त महासागरमापनि देखिन्छ ।

सूर्यग्रहणको सुतक अवधि मान्य हुन्छ कि हुँदैन ?
वेद र शास्त्रका अनुसार सुतक अवधि सूर्यग्रहण हुनुभन्दा १२ घण्टा अगाडि सुरु हुन्छ, जुन ग्रहणको अन्त्यसँगै समाप्त हुन्छ। नेपाल भारतमा सूर्यग्रहण देखिने छैन । यस्तो अवस्थामा सुतक अवधि मान्य हुँदैन। तर यसले निश्चित रूपमा राशि चिन्हहरूलाई कुनै न कुनै रूपमा असर भने गर्नेछ।

 

प्रकाशित मिति : २०८१ असार ४ गते सोमवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस