२०८१ बैशाख ३ गते सोमवार | 2024 April 15th Monday

Preeti To Unicode   www.en.janaboli.com      www.pressadda.com

गुलाफको बोटमा फूल लागेन्, यो एक काम गर्नुहोस्, हाँगा फूलले भरिनेछन्

काठमाडौं । गुलाफका बोटहरूलाई बढी सूर्यको प्रकाश चाहिन्छ । यस अवस्थामा, गमलालाई खुला ठाउँमा राख्नुहोस् । गुलाफसम्म सूर्यको प्रकाश पूर्ण रूपमा गइरहेको छ कि छैन भनेर सुनिश्चित गर्नुहोस् । याद राख्नुहोस् गुलाफलाई कम्तिमा ६ घण्टा सूर्यको प्रकाश चाहिन्छ ।

यदि तपाईंले नयाँ गुलाफका बिरुवाहरू रोप्नुभएको छ भने, हरेक दिन पानी दिनुपर्छ । जब बिरुवा बढ्छ, हप्तामा एक पटक पानी दिनुहोस् । याद राख्नुहोस् गुलाफ रोपेको ठाउँमा ड्रेनेज प्वालहरू हुनुपर्छ । ताकि माटोले आवश्यकताअनुसार आर्द्रता उत्पादन गर्न सकोस्।

यदि गुलाफका बोटहरू फूलेका छैनन् भने यसका लागि तपाईं रायोको डाँठ प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ । यो बजारमा सहजै उपलब्ध हुनेछ । यसलाई पानीमा ३–४ दिनसम्म भिजाएर राख्नुहोस् । त्यसपछि यसलाई पानीमा १/१ को अनुपातमा घोल्नुहोस् र हरेक तेस्रो दिन गुलाबको बोटको जरामा राख्नुहोस् । १५ दिनसम्म लगातार यसो गरिसकेपछि एक हप्तासम्म रोक्नुहोस् । यसो गर्दा रूखको वृद्धिसँगै फूलको उत्पादन बढ्छ ।

बिरुवालाई सही मात्रामा पोषण दिनका लागि केराको बोक्राको धुलो, अण्डाको बोक्रा आदी राम्रो विकल्प हो । ख्याल राख्नुहोला रासायनिक मलको प्रयोगबाट बच्नुपर्छ ।

प्रकाशित मिति : २०८० पुष ८ गते आइतवार
प्रतिक्रिया दिनुहोस